ZS0_8410mTXT.jpg
Buďiž vítán nejen Had
Nesilnější jed mají druhy, které se živí rychlou kořistí. Příkladem mohou být křovináři ostnití, kteří jsou schopni usmrtit i rychle se pohybujícího kolibříka, nebo mořští hadi, živící se korálovými rybami. Pokud by had neměl takto silný jed, kořist by mohla ještě po uštknutí rychle uniknout. Hadi mohou mít také jed specializovaný na určitý druh kořisti. To znamená, že může úspěšně působit např. na drobné hlodavce a zase např. pro ptáky stejné váhy a velikosti je neškodný. Mezi pozemními hady mají nejsilnější jed kobra královská, australský tajpan menší  a mamba černá. Tito hadi mají nejsilnější a nejrychleji působící jed mezi pozemními druhy, ovšem neznamená to, že by měli na svědomí také nejvíce útoků na lidi. Je to tím, že tito hadi jsou poměrně vzácní, tudíž se s nimi člověk tak často nesetká. Navíc jsou plaší a před člověkem se raději schovají a možnost útoku volí až jako nejkrajnější řešení situace, když už jiné východisko nevidí. Oproti tomu taková zmije paví (Echis carinatus) je běžný a hojně rozšířený druh, který je velmi nedůtklivý a může působit vůči člověku až agresivně. Tato zmije má také účinný jed, ovšem je o trochu slabší než u trojice nejjedovatějších pozemních hadů. Díky svému silnému rozšíření má na svědomí mnohem více útoků na lidi a jejich úmrtí ročně.


Neurotoxin je jed bílkovinné povahy působící na nervovou soustavu. Přesněji řečeno působí na nervosvalová zakončení. Tento typ jedu působí velmi rychle. Oběť je paralyzována a vzápětí u ní dojde k zadušení, protože se zastaví dýchací pohyby.


Hemotoxin, neboli krevní jed, rozkládá krevní elementy. Nepůsobí tak rychle jako neurotoxin, ovšem narozdíl od něj výrazně poškodí tělo. Oběti způsobí krevní výrony nebo sraženiny, čímž u ní posléze dochází k úmrtí. V tomto jedu jsou obsaženy  trávicí enzymy, tudíž oběť začíná být trávena již bezprostředně po uštknutí. Veškeré hemotoxiny způsobují rozklad krevního řečiště (stěny cév), rozrušení (trauma) krevního oběhu a rozklad tkání. Hemotoxin působí hlavně na teplokrevné živočichy.

A co když jedovatý had uštkne jedovatého hada? V zásadě platí, že stejné a příbuzné druhy si nejsou nebezpečné. Jestliže je had uštknut tím, co sám produkuje, nemůže mu to ublížit. Tudíž pokud uštkne např. zmije obecná zmiji obecnou, té uštknuté se nepřihodí nic vážnějšího než nepříjemné rány po zubech té útočící. Pokud se však setkají dva hadi produkující každý jiný typ jedu, zpravidla vítězí ten, který produkuje neurotoxin.

29.10.2007 17:01:13
svozka
moje fotky
moje fotogalerie
moje fotogalerie
...nejen reklama
LC International
web zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2213 | 34%)
Ne (2205 | 33%)
. . . had když jde tak leží . . .
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one